logotyp

Události

Světýlkování na sv. Martina 11. 11. 2020

Světýlkování na sv. Martina 11. 11. 2020Svatomartinský lampiónový průvod se letos nekonal. Proto jsme ve školce s dětmi vymysleli světýlka do oken.
Děvčátka vyzvala v místním rozhlase všechny v obci, aby si v den svátku sv. Martina rozsvítili světýlko v okně a při tom můžou poslouchat zvony, které vždy znějí po dobu trvání svatomartinského průvodu.
Děti si vyzdobily lucerničky ve školce. Rodiče některé děti s lucerničkou i vyfotili.
Balíková Vlasta

Sv. Martin ve školce

Sv. Martin ve školceSv. Martin ve školce probíhal jako každý rok. Příběh o sv. Martinovi prožívaly děti celé dva týdny. Rády si hrají na vojáka Martina, který se vrací z války a zachrání žebráka tím, že se s ním rozdělí o svůj plášť. Mimo jiné si děti hrají na koníky, tvoří podkovičky, staví město s bránou a hradbami, kreslí a vystřihují koně i sv. Martina, řeší úkoly - hledání pdkoviček ad. Akorát lampiónový průvod po vesnici chyběl!
Ale odkaz sv. Martina - umět se rozdělit, vzájemně si pomáhat, být na sebe hodní, nebýt lhostejní - se snaží děti dodržovat po celý rok.
Co se nám povedlo, bylo milé povídání Viktorky a Lilienky v místním rozhlase. Básničkou, pranostikou a příběhem připomněly sv. Martina a vyzvaly všechny ve vesnici, aby si rozsvítili za oknem světýlko za poslechu vyzvánění zvonů, které vždy znějí v době lampiónového průvodu.
Děkujeme rodičům, kteří tuhle světýlkovou chvíli s dětmi doma prožívali a zaslali nám i fotografii.
Balíková Vlasta

Pohádka Tři medvědi

Pohádka Tři medvědiTéměř dva týdny starší děti pracovaly s pohádkou Tři medvědi - vyprávěly, napodobovaly medvědy, třídily předměty podle velikosti, stavěly domečky - malé i velké, cvičily jako medvídci, tančily na písničku o medvědovi; ale také kreslily, tvořily medvědy z papíru (loutky), lepily, hrály hry: Na ztracenou Mášenku, Medvěd honí Mášenku, cesta Mášenky lesem - překážková dráha.
Na závěr Lilienka s Terezkou zahrály pohádku se svými loutkami ostatním dětem. Bez zábran vyprávěly celou pohádku, vzájemně se doplňovaly, měnily hlasy medvědů; vůbec nepotřebovaly žádnou nápovědu. Však také byly odměněny velkým potleskem.
Co je tak bavilo nejvíc? Zdá se, že úplně všechno. Docela si užily u hledání Mášenky. Hra je založena na pevné vůli. Kdo uvidí Mášenku, ostatním hned neprozradí a jde si mlčky sednout na koberec. Nevykřiknout "Já jsem ji našel!" - to je hodně těžké. Asi po čtyřech pokusech to už docela šlo.
Balíková Vlasta

Podzimní výstava v kostele 15.10.2020

Podzimní výstava v kostele  15.10.2020Posvícení se nekonalo, ale výstava podzimních plodů v kostele, která se koná v rámci posvícení, ano. Každoročně chodíme s dětmi tuto výstavu obdivovat, poněvadž i ve školce si o plodech podzimu hodně povídáme.
A jednak děti poznávají ovoce a zeleninu a jednak máme možnost vidět, jak maminky všechny tyto plody umí krásně naaranžovat.
Všude okolo se na nás smějí krásně vybarvená jablka, hrušky, hrozny, dýně, obilí, mák, ořechy, mrkev, cibule, brambory; trochu dělá dětem problém poznat semínka slunečnice; hrách a fazole děti poznají. Med od včeliček taky.
U čeho se taky děti pozastavily, byla stará váha.
Děkujeme za připomínku starých časů.
Balíková Vlasta

Posvícení ve školce

Posvícení ve školce"To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle, přijeli k nám kolotoče, to se pěkně svezeme." Takto zpíváme písničku pro pěkné posvícení ve školce. Ale ani ty kolotoče nám nepřijely. Ve školce malí chlapi "jeli pro máji" a holčičky ji pěkně ozdobily mašličkami. Tanečky pod májí ve třídě jsme trošku Svatotereziánské posvícení oslavili. Povídali jsme si, že v tento den má náš kostel sv. Prokopa svátek, byl posvěcen a od toho je to posvícení.

Draci ve školce

Draci ve školcePo drakiádě ve vesnici byly některé děti smutné, že se nemohly zúčastnit. Proto jsem dětem nabídla "dračí" týden. A děti to velice bavilo. Vyrobily si papírové draky, skládaly draky z různých materiálů, na zahradě lítali jako draci a hlavně jsem chtěla, aby draka tvořily spolu s kamarádem, aby se naučily spolupracovat, umět se domluvit. Přijmout nápad druhého. A většinou se podařilo, protože  i ve školce vzniká mezi dětmi kamarádství. Vyrobeným drakům daly některé děti i jméno: Madlenka, Lilienka Březinová, Hallo Kitty, Daisy,Anetka, Kačenka Motlová, Ariela, Mak, Filoušek.
Balíková Vlasta

U Valášků 9. 10. 2020

U Valášků 9. 10. 2020V současné době je vzácné uvidět naživo domácí zvířátka, i když žijeme na vesnici. Ale my jsme si opět domluvili návštěvu k Valáškům. Viděli jsme samé opeřence - několik druhů hus, kachen; slepice, černé kohoutky, krocany, krůty a perličky. Někdo řekl:"To jsou kokodáky." Perličky nás přivítaly dost hlučně; překřičely všechny děti. Líbili jsme se jim nebo nelíbili? Kdoví?
Nejvíce se dětem asi líbily kachničky mandarínské - menší, krásně vymalované a předváděly se v bazénu. Husy ukázaly, jak pěkně chodí v řadě za sebou. Zaujaly nás také velké husy - šedě vybarvené a na hlavě měly něco jako zaoblený růžek směřující dopředu. A jak se krásně nesly!
Bylo se na co dívat a taky poslouchat. Děti nakonec zaujaly dvě stružky vyhloubené vodou, které přeskakovaly.
Moc děkujeme Valáškům za pěkný zážitek.
Balíková Vlasta

Podzimní zahrádka...

Podzimní zahrádka...Letos jsme si mysleli, že to bude pro rodiče oříšek - vyrobit do zahrádky houbu! Ale jak zjišťujeme, poradí si se vším. Zdá se jednoduché houbu vyrobit, ale musí se brát v potaz, že bude v zahrádce celý podzim. A co s ní udělá slunce, vítr, déšť, později už i mrazíky. A přece máme zahrádku plnou houbiček, hub a stále přibývají.
Vždy, když jdeme s dětmi na vycházku, tak pokaždé stojíme docela dlouho u zahrádky a opětovně děti sdělují, z čeho, jak a kdo houbičky vyrobil.
Děkujeme rodičům za pěknou výzdobu.
Balíková Vlasta

Děti a zahrada

Děti a zahradaCo mají děti ve školce nejraději? Určitě pobyt na zahradě. Jednak kvůli zahradním prvkům - raketa, rovnovážná lávka, lanové průlezky (parkur), velká skluzavka ("Ta je hodně super!" řekl jeden nový chlapec), odpočinkové lehátko, lávka do vrchu, houpačky, ale i terasovitý terén. Což je pro přirozený pohyb dítěte to nejlepší. Beze strachu zdolávají srázy nahoru i dolů.
Děvčátka, ale i někteří chlapci, využívají hlavně skalku, kde je láká vůně máty, kterou už bezepčně poznají; mateřídouška, květy afrikánů. "Vaří" různé pochoutky, která umí krásně nazdobit. A umí nazdobit i sami sebe. Hlavně chlapci využívají horní travnaté hřiště na hry s míčem a s kruhy. V zimě na klouzání.
Mladším dětem vyhovuje dolní prostorově menší zahrada, kde je pískoviště, malá skluzavka, vláček a houpadlo, velká stavebnice plastových kytek. Dvorek využívají k proběhnutí a kreslení křídou. Občas je paní učitelky vezmou na návštěvu na horní zahradu.
Balíková Vlasta

Začátek...

Začátek...Jako každý rok, a ani se nemůžeme divit, je začátek roku ve školce trochu plačtivý. Celé dopoledne bez maminky, nové paní učitelky, hodně dětí, dodržování pravidel, více se postarat sám o sebe. A to oblékání! Uklízení hraček! Je to na jednoho človíčka docela dost. Ale jsou tu paní učitelky, které dětem zpříjemňují pobyt ve školce; hlavně je pochovají, mají pro děti připravené úplně jiné hračky než mají doma, malují s dětmi, tancují, zpívají, aby děti na to "smutno" po mamince zapomněly. A druhý týden už je veselejší; děti ví, že jsou ve školce na chvíli a proto, aby maminky a tatínci mohli chodit do práce, aby se poznaly s novými kamarády a aby se naučily něco nového.
Balíková Vlasta

RYCHLÝ KONTAKT

Kontaktní adresy:

obrázek
ZŠ a MŠ Únanov
Únanov 56
671 31 Únanov

ID datové schránky:
ybvmip7

E-mail:

ZŠ: zs.unanov@skolyjm.cz

MŠ: msunanov@seznam.cz

ŠJ: jidelnazsunanov@email.cz

Www:
www.skolaunanov.cz

Telefony:

ředitelství školy
515 228 626

školní družina
515 265 561

školní jídelna
515 265 561

mateřská škola
515 228 623

NÁVŠTĚVY

Statistika

TOPlist

AKTUALITY ZŠ

Informace k provozu školy od 30. 11. 2020

Od 30. 11. 2020 se do školy vrací všechny ročníky 1. stupně. Organizační informace naleznete na Nástěnce.

Ovoce a zelenina do škol

V 50. týdnu se mohou děti těšit na hrušku. Letáček je k dispozici v sekci Projekty.

Mléko do škol

V 50. týdnu děti dostanou Bovýskovo mléko 3,5 %. Doprovodný materiál lze najít v sekci Projekty.

AKTUALITY MŠ

Nejnovější informace

Aktuální informace týkající se Mateřské školy najdete v sekci Informace pro rodiče
Domů
Základní škola Únanov
Mateřská škola Únanov

Created by © 2015 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign