logotyp

Archiv událostí 2016 - 2017

Maňáskové divadlo 8. 9. 2016

Maňáskové divadlo  8. 9. 2016

V novém školním roce přijelo přivítat děti Maňáskové divadlo z Hodonína s pohádkou Zvířátka ve školce. Nové děti napjatě seděly, nevěděly, co se bude dít. Starší děti už čekaly na tři zazvonění. A hurá! Už je tady Kašpárek s novým pohádkovým příběhem. Tentokrát o tom, jak se k sobě děti mají chovat ve školce. Děti věděly, co vlk dělá špatně (bral dětem svačinu, hrozil jim, aby na něho nežalovaly, ubližoval jim) a jak by to mělo být správně. Všichni měli velkou radost, že to nakonec dopadlo dobře jako v každé pohádce. Vlk byl za to všechno potrestaný.
Marie Vlčková, učitelka

Bramborové odpoledne 27.9. 2016

Bramborové odpoledne  27.9. 2016Brambory pečený byly málo maštěný ...
První vyrábění rodičů s dětmi v mateřské školce bylo bramborové. Ty se letos hojně urodily proti ovoci, které na jaře pomrzlo. Krásní bramboroví ježečci s bodlinkami se vším možným - šípky, různé bobulky, větvičky s barevně zbarvenými lístečky - ozdobili okna školky. Bramborovými tiskátky děti tiskaly podzimní listí. Ty jsme připevnili na velký strom ve vstupní chodbě. Děti s radostí ukazují své výtvory ostatním dětem. K příjemnému odpoledni patřilo i ochutnávání bramborových dobrot - bramboráčky, bramborové sušenky, bramborové pomazánky, bramborové placičky, čarodějnické brambory, hranolky, brambůrky. Panečku, to to bylo mlsání. V zahrádce jsou krásné dýně od Adrianky Motlové, Natálky Kunertové a Vojtíšek Vyskočil přinesl podzimní výzdobu. Velmi děkujeme :)
Zdeňka Vybíralová, učitelka

Sběr starého papíru 20. 9. 2016

Vedeme děti ekologickou cestičkou a snažíme se třídit odpady. K tomuto tématu patří sběr starého papíru, který se uskutečnil již tradičně v září. Zapojilo se 31 dětí a nasbíralo se celkem 1 628,5 kg papíru. Bylo to méně než předchozí roky.

Všichni sběrači budou odměněni. Rodiče pomáhejte svým dětem myslet na přírodu a třídit a sbírat ...
1 oddělení
1. Patriček Šimák 425 kg
2. Šimonek Šimeček  125,5 kg
3. Víteček Vybíral  107,5 kg

2 oddělení
1. Lidunka Vybíralová  107,5 kg
2. Martinek Hůsek   70,5 kg
3. Lucinka Rykrová   64 kg

Návštěva podzimní výstavy v kostele 27. 10. 2016

Návštěva podzimní výstavy v kostele  27. 10. 2016Děti dostaly za domácí úkol vyrobit svůj domeček. Ani jsme netušili jak jsou děti šikovné :) a domečky, které vznikly pod rukama jistě nejen dětí ale i rodičů jsou velice krásné a jako opravdické. Domečky jsme instalovali do podzimní výstavy plodů v našem kostele svatého Prokopa. Výzdobu si všichni mohli prohlédnout při posvícení, kdy byl kostel odpoledne otevřený. S dětmi z Mš jsme se také vydali na prohlídku. To bylo radosti - to je můj domeček! a můj je tady! Vyrobené domečky se vrátí zpět do školky a budou také ještě vystaveny.
Zdeňka Vybíralova učitelka

6. svatomartinský lampiónový průvod 10. 11. 2016

6. svatomartinský lampiónový průvod  10. 11. 2016To bylo překvapení! Ráno jsme se probudili a Martin na bílém koni, v podobě padajícího sněhu, byl tady, i když o den dřív. S dětmi jsme se ze sněhu radovali a těšili se na odpoledne. A odpoledne se sníh změnil v déšť. Tato proměna však rodiče a děti neodradila a v pěkném počtu jsme se sešli na hasičském cvičišti. I přes neštovice, které postihly spoustu děti v MŠ. Všechny přítomné přivítala za školku členka družiny svatého Martina, připomenula legendu s žebrákem. A děti ze školky přednesly básničky o svatém Martinovi. Svatý Martin měl letos opradu bílého koně. K této vzácné příležitosti nás poctily svou návštěnou urozené dámy v sedle. A po soutěžích jsme lampiónovým průvodem přešli do MŠ, kde se všichni občerstvili martinskými rohlíčky a teplými nápoji.
Děkujeme dámám v sedle Marii Klempové a Martině Řezáčové, dále Michalovi Kacetlovi, který již tradičně přijíždí jako svatý Martin a jeho družině za krásné představení. Děkujeme obecnímu úřadu.
Velký dík patří maminkám dětí ze školky za napečení svatomartinských rohlíčků, zvláště těm, které i když jejich děti měly neštovice a nemohly se zúčastnit, rohlíčky donesly. Jsou to maminky dětí - Filípek a Ellinka Hotoví, Tomášek Pokorný, Jiřík Hůsek, Šimonek Šimeček, Terezka Křupalová, Vojtíšek Vyskočil, Natálka a Nelinka Hlávkovy, Lucinka Rykrová, Viktorka Valdová, Natálka a Esterka Alexovy, Anežka Kosíkova, Tomášek a Matýsek Vorbisovi, Tobiášek Vrána, Tomášek Svoboda, Klárinka Popelková, Mireček Mátl, Lilianka Chvajová, Barunka Vozničková, Lukášek Tomášek.

Divadlo Rolničky 4.11.2016

Máňáskové divadlo Rolničky přijelo s pohádkou „Duhové království“.

Princezna Duhuška byla zlobivá na své kamarády i na svého tatínka pana krále, až po únosu čaroděje Koloděje, který ji zavřel do vězení, si uvědomila jak se špatně chovala. V praví čas se objevil rytíř a za pomocí zvířátek princeznu vysvobodili. Děti si pohádku užívaly až do samého konce.

Adventní vyrábění 22. 11. 2016

Adventní vyrábění 22. 11. 2016

Vánoční dětský jarmark v naší školce se stal tradicí. Každý rok všichni předškoláci prodávají na jarmarku svoje výrobky – vánoční dekorace. Od poloviny listopadu už musíme začít s dětmi vyrábět; ale přesto už podruhé jsme si pozvali na pomoc rodiče.

Je vidět, že to děti s maminkami baví. I maminky se ve vyrábění najdou.

Letos byla účast nižší. Přikládáme to na vrub neštovicím, které se ve školce vyskytly.

Ale to co bylo v plánu, se stihlo vytvořit. Děti se s maminkami činily.

Vyráběly se svícny z přírodnin, ubrouskovou technikou se zdobily dřevěné výřezy, papírové stromečky se zdobily kávovými zrnky, krásně vypadají vločky z roliček a také stromečky z papírového tácku zdobené třpytivými výseky.

Za pomoc děkujeme. Děti už se nemohou dočkat, jak se promění v prodavače.
Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Hudební vystoupení 23.11.2016

Hudební vystoupení 23.11.2016

Protože dětem chceme přiblížit různé hudební žánry, pozvali jsme do školky sólistu agentury Bel canto Mgr. Břetislava Vojkůvky. Působil jako sólista opery v Brně. Na klávesy ho doprovázela Eva Vlasáková.

Hudební vystoupení bylo sestaveno z melodických písní a rytmických skladeb českých a světových skladatelů. Bylo zábavné, poučné a výchovné. Dětské písně a skladbičky učí děti poslouchat hudbu a vnímat text, jsou doprovázeny obrázky (zvířátka, pohádkové bytosti), mají různou náladu, děj a hádanky.

Děti byly aktivně zapojeny. Velice si toto vystoupení užily. Po celou dobu byly v pohybu, zpívaly, ale i v klidu naslouchaly hudbě. Užily si spoustu legrace.

Děti slyšely a pomáhaly zpívat písničky: Kozlíček, Žabičky, Sluníčko, Kuřátko, Ztracená bačkorka, Kluci kočičí, Není nutno.

Skladbičky: Klaun muzikant, Pat a Mat, Motýlková, V kostele, W. A. Mozart – Dětem.

Pan Břetislav Vojkůvka dovede děti upoutat, udržet je v pozornosti; neustále byl s dětmi v kontaktu.

Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Mikulášská nadílka 6.12.2016

Mikulášská nadílka 6.12.2016

Doma už mají děti mikulášskou nadílku za sebou – v předvečer Mikuláše. Ale do školky přichází Mikuláš přesně na svůj svátek.

Děti byly v tento den rozvernější než kdykoliv jindy. Cítily něco ve vzduchu.

Jak Mikuláš slíbil, tak přišel. Spolu s andílkem si přivedl i čerta. Mladší děti zvládly nadílku dobře. U starších dětí, které si už možná více uvědomují, že se někdy to zlobeníčko nedalo zvládnout, ten strach byl.

Ale zvládly to také. Trochu se zalekly, když si je šel čertík „očmuchat“, jestli to zlobeníčko neucítí. Ale Mikuláš ho zavolal k sobě.

Děti přednášely a zpívaly připravené básničky a písničky. Některé si nemohly vůbec! vzpomenout. Ostatní je podpořily a sborově pomohly. Dobře to dopadlo, je nás pořád stejný počet. A všichni dostali balíček sladkostí.

Mikuláš dětem připomněl, že se mají po celý rok chovat hezky – k sobě, k dětem, k rodičům, ke všem dospělým.
Balíková Vlasta, učitelka

Adventní návštěva 7.12.2016

Adventní návštěva 7.12.2016

Příběh o narození Ježíška

Pozvání do školky přijal pan farář Stanislav Váša a řádová sestra Josefa. Přinesli s sebou příběh o narození Ježíška. Nejprve se všechny děti představily jménem, přitom si předávaly látkový balíček. Hádaly, co v něm asi je – polštářek, kniha, koník, šátek, auto, dárek?  Nakonec po společném rozbalování se objevila velká hvězda. Ta, která ukázala cestu třem mudrcům do Betléma, kde se narodil Ježíšek.
Sestra Josefa vyprávěla putování Josefa s Marií do Betléma kvůli sčítání lidu. Jak se nakonec ocitli v jeskyni, poněvadž je nikdo nechtěl ubytovat. Jak anděl vzbudil pastýře a poslal je k jeskyni. Všichni přinesli Ježíškovi dárky a oslavovali narození Ježíška. I tři mudrci (Tři králové) přinesli dary – zlato, kadidlo a myrhu.
V závěru dostaly děti také dárek – hvězdičku – kterou vytvořily Ježíškovi hvězdičkové nebe.
Popřáli jsme si pěkné Vánoce a hodně vzájemné lásky.
Balíková Vasta, učitelka  

Dudáci 12.12.2016

Dudáci 12.12.2016

Vůbec jsme nevěděli, že máme tak skvělé dudáky téměř za humny. Lucie a Ondřej Tryhukovi jsou z Rosic u Brna.

Přestože nejsou z kraje dudáků, jejich projev byl naprosto profesionální a přesvědčivý, jako by odtud byli.

Pohádkou „S kozlíkem na cestách“ přiblížili a seznámili děti, jak vypadají dudy v chorvatských horách, ve Španělsku, na Slovensku a nakonec v Čechách ve Strakonicích. Děti se také dozvěděly, z čeho se dudy skládají, z čeho jsou vytvořeny; a hlavně jak vůbec dudy fungují. Krásný nástroj, který má v každé zemi jinou podobu i jiný zvuk.

Děti byly vtaženy do pohádky, hádaly písničkové hádanky a pomáhaly doprovázet dudy na velký buben.

Pěkně jsme si všichni vystoupení užili. Bylo příjemné, veselé i poučné. Dudáci děti velice pochválili, jak jsou pozorné a vnímavé.

Těšíme se na další nabídku.
Balíková Vlasta, učitelka

Vánoční koledování 15.12.2016

Vánoční koledování 15.12.2016

Co všechno předchází vánočnímu koledování?

Začínáme opravou a instalací betléma do zahrádky. Sestavíme stromek na dvorku a ozdobíme ho. Průběžně už celý listopad vyrábíme vánoční dekorace a dárkové zboží na dětský vánoční jarmark (jedno odpoledne pomáhaly i maminky), zdobíme vánočně školku, připravuje se místnost na dvorku, nacvičujeme básničky, písničky a koledy, pečeme malé vánočky, připravuje se ochutnávka pomazánek, vaří se punč, vše se aranžuje. Jídelna se proměňuje v jarmark. Ještěže nám maminky a babičky napečou cukroví.

Po této přípravě se vánočně naladěni konečně scházíme na dvorku. Přivítání, přání šťastných a spokojených Vánoc, poděkování za vzájemnou celoroční spolupráci.

Vystoupení dětí je jako vždy milé, spontánní, usměvavé. Co jiného si přát.

Poté se otvírají dveře místnosti s ochutnávkou školkových pomazánek, které dospělým velice chutnaly; cukroví od maminek a babiček zase ocenily děti; k tomu vánoční punč.

Všichni měli poslední možnost nakoupit si i výrobky Chráněných dílen ze Znojma.

V jídelně se otevřel tolik dětmi očekávaný dětský vánoční jarmark. Nadšení, s jakým letošní předškoláci „prodávali“ svoje zboží, bylo až dojemné. Nabízeli své zboží, nikdo neodešel s prázdnou. Postupně se pak „krámky“ zavíraly (i jarmarečníci mají hlad a žízeň, a bolí je nohy), doznívaly koledy, hosté se rozcházejí.

Balíková Vlasta, učitelka

Foto  J. Novák

Štědrý den ve školce 16. 12. 2016

Štědrý den ve školce  16. 12. 2016

„Štědrej večer nastal, štědrej večer nastal…“

Od rána jsou děti v napětí, jakoby tušily, že přijde nějaké překvapení. A…zvoní zvoneček! Některé děti se trochu obávají. Pomáháme jim rozlišit, zda je zvonění příjemné nebo hrozivé. Shodli jsme se …jemné a příjemné.

Cestička z lesklých lamet zavedla děti do I. třídy, odkud se linuly tóny vánočních koled, ve které na ně překvapení opravdu čekalo. Samik to odhalil: “A je otevřené okno!“ Děti jásaly u stromečku, prohlížely si dárky.

U dlouhého stolu je čekala vánoční hostina – cukroví od maminek a čaj. Děti si přitom hezky povídaly. Pomalu se začaly rozbalovat dárky – miminka, odrážedla, stavebnice pro holky, dva dřevěné domečky, basketbalový koš se stojanem, dopravní značky, doktorky, puzzle, knihy, ale i obrázkové didaktické pomůcky – první pomoc, vesmír, povolání, denní doby.

Vánoce jsou tady!
Balíková Vlasta, učitelka

Pohádka O dvanácti měsíčkách 22. 12. 2016

V posledním dni ve školce dostaly děti ze školky ještě jeden dárek. A to od žáků 4. třídy ze základní školy. Přišli jim zahrát pohádku O dvanácti měsíčkách, kterou nacvičili s paní učitelkou Polákovou.

Úvodem seznámili děti, jaké nosili chudí lidé oblečení a obutí v zimě v době Josefa Lady. Vlněné šátky, pletené svetry, dřeváky.

Děti sledovaly pohádku s velkým zájmem. Zvláště když v hercích poznaly své starší kamarády. Žáci 4. třídy si zaslouží velkou pochvalu, protože hráli opravdově, mluvili nahlas, zřetelně, vůbec se neostýchali. Musíme pochválit i jimi vyrobené kulisy včetně obrazu Zima Josefa Lady.
Balíková Vlasta, učitelka

PF 2017

Úspěšné zakončení roku 2016 a bezstarostné vykročení do nového roku 2017, hodně zdraví, štěstí, pohody a spokojenosti

přejí děti a kolektiv Mateřské školy Únanov

Tříkrálová koleda - 6. 1. 2017

Tříkrálová koleda - 6. 1. 2017

Svátek Tří králů je spojován se slavností Zjevení Páně a církev ho na Západě a Východě oslavuje 6. ledna.Tři králové představují mudrce Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří se vypravili do Betléma uctít právě narozeného Ježíše. A přinesli mu dary - zlato, kadidlo a myrhu.Kašpar přinesl Ježíši zlato, které symbolizovalo královskou důstojnost. Melichar kadidlo, které se používalo a používá při bohoslužbách, Baltazar přinesl myrhu - symbol Ježíšova lidství.

Děti si povídaly ve školce i o Tříkrálové sbírce Charity. Jeden chlapec účel této sbírky označil velmi výstižně – „pro staré, nemocné, chudé a pro děti, které nemají ani maminku ani tatínka“. Vysvětlily si nápis nade dveřmi v každém domě K+M+B 2017. Vyráběly královské koruny. Zpívaly si denně koledu „My tři králové jdeme k vám“, se kterou se vzájemně navštívily mladší i starší děti ve třídách.

V pátek se vydaly symbolicky po vesnici s královskými korunami zazpívat koledu, „povinšovat „ štěstí, zdraví, dlouhá léta.

Zastavily se pouze na obecním úřadě, poněvadž to nedovolila velmi mrazivá zima.
Balíková Vlasta, učitelka

Návštěva jesliček - 10. 1. 2017

Návštěva jesliček - 10. 1. 2017

Do kostela se děti těšily. Ty starší už věděly, jak se mají v kostele chovat, ty mladší se to teprve učí. Jesličky v kostele pro mnohé byly velkým překvapením, poznávaly postavy z příběhu o Ježíškovi – Ježíška v jesličkách, panu Marii, Josefa, tři krále, pastýře, a hlavně zvířata, která Ježíška svým dechem zahřívala.

Prohlédly si vánoční výzdobu, obdivovaly velký zlatě zdobený smrk u hlavního oltáře, i varhany na kúru.

Zazpívaly všechny známé vánoční koledy – Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Štěstí, zdraví, pokoj svatý a My tři králové.
Balíková Vlasta, učitelka

Návštěva prvňáčků v MŠ - 1. 2. 2017

Na konec I. pololetí se vždy ve školce těšíme, protože se poprvé setkáváme s bývalými předškoláky, kteří nastoupili 1. září do 1. třídy ZŠ. Přináší nám ukázat výsledek své půlroční píle a snažení.

A opět jsme byli spokojení. Všech 13 prvňáčků mělo samé jedničky. Vysvědčení si prohlédly hlavně paní učitelky, které měly velkou radost. Vždyť se na přípravě dětí hodně podílí. A nebylo to vždy jednoduché. Převaha chlapců byla znát. Paní učitelky si popovídaly s panem ředitelem i o dětech, které už brzy čeká zápis do 1. ročníku ZŠ.

Prvňáčci se poté rozptýlili po třídě mezi předškoláky, prohlédli si a vyzkoušeli nové hračky. Chovali se přirozeně, a jako kdyby nikdy ze školky neodešli. Ale je vidět, že se jim ve škole líbí, že už by se do školky nevrátili. Vyprávěli nám, co se jim ve škole líbí, co mají nejraději

V první chvíli se zdálo, že se tyto děti nezměnily. Ale podrobnější pohled zaznamenal velké změny – určitě vyrostly, jsou jistější a tak nějak „dospělejší“.

Budeme jim přát, ať jim to pěkné vysvědčení vydrží hodně dlouho, ať je učení baví a ať se jim v životě podaří všechno, co si naplánují a co by chtěly dělat.
Balíková Vlasta, učitelka

Beseda s myslivcem 24. 2. 2017

Beseda s myslivcem 24. 2. 2017

Každým rokem si zveme pana Wieznera, aby dětem vyprávěl nejen o celoroční činnosti myslivců, ale hlavně o chování lidí v přírodě, o péči o přírodu a péči o zvířátka v zimě.

Pan Wiezner přinesl dětem ukázat vycpaná zvířata – veverku, výra, kunu, káně, koroptvičku; skelety srnce s parůžky, jelení a sobí parohy, zuby divokého prasete; spoustu fotografií zvířat.

Letos si připravili Wieznerovi pro děti nejen vyprávění, ale i úkoly – děti skládaly rozstříhané obrázky zvířátek, tiskaly stopy zvířat a vymalovávaly zvířecí vymalovánky.

Vyzkoušely dalekohled, vábničky, mysliveckou trumpetku, mysliveckou pušku brokovnici.

Děti poznávaly volně žijící zvířata podle obrázků. Také zvířátka v pohádkách.

Jako poděkování za nasbírané kaštany dostaly děti sladkou odměnu a spoustu pracovního materiálu o zvířatech.

Beseda byla velice zajímavá, děti měly spoustu činností, nebály se zeptat.

Balíková Vlasta, učitelka

Rodiče čtou dětem 20. - 24. 3. 2017

Rodiče čtou dětem 20. - 24. 3. 2017

Jednou z akcí v rámci spolupráce s rodiči je čtení rodičů dětem před odpoledním odpočinkem. Maminky samy nebo spolu se svým dítětem vyberou pohádku, kterou pak přečtou dětem ve školce (maminky se tak chvíli promění v paní učitelku). I letos našly čtyři maminky odvahu a přišly dětem přečíst pohádku. Pro děti to jsou sváteční dny. Na pohádky od maminek se těší a čtení si chválí.

Děti měly možnost poslechnout si od maminek pohádky: Kocour v botách, Aladin a kouzelná lampa, Pinocchio, O vodníkovi, O Smolíčkovi, O koblížkovi a Jak liška naučila malé lištičky uklízet.

Na čtyři maminky hodně pohádek. To děti opět maminky přemluvily, aby četly další a další.

Maminkám za pohádky a hlavně za odvahu děkujeme. Věříme, že v této spolupráci budeme pokračovat.

Balíková Vlasta, učitelka

 

Hudební program "Zpívánky" 23. 3. 2017

Hudební program

Pan Kamil Čapčuch pochází z Bystřice pod Hostýnem, odkud dětem přivezl krásné písničky a velké obrázky k písničkám nakreslené paní malířkou Stanovskou rovněž z Bystřice.

Děti si zazpívaly písničky o hudebních nástrojích „Já jsem muzikant“, o domácích zvířátkách „Když jsem já sloužil“, o ročních obdobích – „Travička zelená“, povídaly si o rodině. Učily se zpívat slabě, hlasitě; zpívání předvedli zvlášť chlapci, zvlášť děvčátka.

Závěr byl velice pěkný, kdy zazněla písnička „Zafúkané“. Líbila se nejen dětem, ale i paní učitelkám. Děti říkaly:“ Líbila se mi ta poslední písnička o tom zatemněném okénku.“

Děti si vystoupení velice užily. Asi to bude tou velkou změnou – pán ve školce. To není tak často.

Balíková Vlasta, učitelka

Únanovský slavíček 27. 3. 2017

 Jaro ťuká na dvířka, otevře mu písnička. Devět dětí z mateřské školy zpívaly na pěvecké soutěži v základní škole. Byly statečné, před tak velkým publikem ještě nezpívaly. Jen Lukášek Besuch trošku znejistil, ale písničkou Zajíček v své jamce si vyzpíval první místo 
 1. Oddělení :      1. Lukášek Besuch  -  Zajíček v své jamce

                       1.  Lilianka Chvajová  - Posviť malá hvězdičko

                       2.  Mireček Mátl  -   Travička zelená

 2. Oddělení:      1.  Lidunka Vybíralová  -  Šly panenky silnicí

                      2.  Anežka Kosíková  -   Ptáče

                      2.   Klárinka Popelková  -  Holka modrooká

                      2.   Vojtíšek Tumpach  -   Mravenčí ukolébavka

                      2.  Vojtíšek Matula  -  Na tom pražským mostě  

                      3.  Barunka Vozničková  -  Sluníčko, sluníčko

 

Vynášení smrtky 31. 3. 2017

Vynášení smrtky 31. 3. 2017

Loučení se zimou - vynášení smrtky je starodávná tradice (první zmínka z r. 1366 v Praze), která se ze starých slovanských časů dochovala až do dnešní doby. Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara velmi významnou událostí.

Také děti ve školce přivítaly tuto tradici, velice se na ni těší.

Nejen děvčátka, ale i chlapci se zapojili do výroby smrtky – na karton obkreslili postavu kamaráda, vystřihli a polepili barevným krepovým papírem, nazdobili mašličkami, dokreslili obličej. Každý si vyrobil i malou smrtku domů.

S radostí se vydali k potoku, kde ji děvčátka vhodila do vody s písničkou: „Smrt plave po vodě, nové léto k nám jede s červenými vejci žlutými mazanci.“

Na zpáteční cestu jsme nazdobili májíčky barevnými pentličkami, které nesli chlapci. Za zpěvu písničky: „Přišlo jaro do vsi, kde jsi, zimo, kde jsi? Byla zima mezi námi a teď už je za horami. Hu, hu, hu, jaro už je tu!“ jsme se vrátili do školky.
Balíková Vlasta, učitelka

Pálení čarodějnic 24. 4. - 27. 4. 2017

Pálení čarodějnic 24. 4. - 27. 4. 2017

Ani děti ve školce nezůstaly pozadu a náležitě tento den oslavily - jak jinak než po čarodějnicku.

S blížící se tradicí pálení čarodějnic se snažíme formou her a nabízených činností dětem přiblížit podstatu tradice. Děti se seznamují s její historií a společně probouzíme jejich tvořivost a fantazii. Hlavním cílem je pochopení symbolu dobra a zla.

Zpívali jsme písničku a zarecitovali čarodějnické básničky a zaklínadla. Děti si vyrobily čarodějnici z papíru, míchaly kouzelné lektvary, vymýšlely názvy čarodějnických jídel – polévka z myších ocásků, karbanátek ze žabích stehýnek apod., psaly neviditelným písmem, poslouchaly legrační pohádku Náladová čarodějnice.

Zatančily si se svými košťaty, proletěly se na zahradě, vzpomínáme na čarodějnice z pohádek. Starší děti si zahrály pohádku O perníkové chaloupce.

Deštivé počasí nám čarodějnickou náladu nepokazilo. V pátek čekaly malé čarodějnice čarodějnické zkoušky – prolézaly strašidelnou jeskyní, podle hmatu vyhledávaly své pomocníky – žábu, myšku, hada. Starší čarodějnice rozplétaly hady (švihadla), poté je stáčely do pravidelného kruhu, zpívaly písničku „Had leze z díry“ a říkadlo A, B, C, D, kočičko.

Kdo zvládl všechny disciplíny, získal čarodějnickou odměnu – pavouka a dvě myšky na mlsandu. Pálení čarodějnic je v naší mateřské škole velice oblíbenou tradicí.

Balíková Vlasta, učitelka

Loučení s předškoláky - 15. 6. 2017

Loučení s předškoláky - 15. 6. 2017

Konec školního roku se nenávratně blíží. Ale předškoláci se každoročně těší. Připravují si totiž vystoupení, aby ukázali svým nejbližším, k čemu za ty tři roky dospěli. Letos se to obzvlášť podařilo. Po přivítání paní učitelkou Balíkovou děti předvedly básničky, písničku, tanečky na téma „řemesla“ a moderní tanec s aktovkami na písničku „Pátá“. (nejoblíbenější písnička na konci roku).Všichni byli až dojatí a nemohli pochopit, jak se děti složité tanečky za tak krátkou dobu naučily. Zásluhu na tom mají paní učitelky Divišová Olga a Balíková Vlasta. Bylo letos nutné skloubit nácvik nejen na loučení s předškoláky, ale i na oslavy 790 let vzniku Únanova.
A aby děti nebyly moc zatížené. Děti překvapivě nacvičovaly s velkým nadšením.
Po vystoupení děti plnily čtyři úkoly – stříhaly poslepu lízátka na šňůrce, poznávaly a zdobily své písmeno – předvedly svůj podpis; počítaly, poznávaly geometrické tvary; a také předvedly zručnost – házely míčky na cíl. Za každý splněný úkol dostaly sladkou odměnu. Poté byli předškoláci pasováni v květinové slavobráně na ŠKOLÁKY a dostaly dárky pro vzpomínku na „školková“ léta. Vyfotili se v absolventských tričkách a kšiltovkách. Velký úspěch měly vystřelovací konfety, které na děti „pršely“ z balkónu.  Nebyla by slavnost bez hostiny. Ta na ně čekala v jídelně. Slavnostní tabule opět překvapila. Paní Stehlíková a Hlávková si dají vždy záležet. Dort v podobě otevřené knihy s abecedou a nápisem Školák 2017, marcipánové jmenovky a písmena na stolech (paní Křížová Lucie). Nad hlavami barevné balónky a lampiónky. Přípitek „Na školu!“ v podobě dětského šampusu. Myslím, že „modrásci“ (podle barvy triček) byli spokojení a šťastní. I na rodičích byla vidět radost a spokojenost.

Děkujeme za velice pěkné a příjemné odpoledne. A hlavně za pěkné dárky a květiny od dětí.

Dětem přejeme hodně pěkných známek, ať chodí s radostí do školy a rodičům, ať oplývají nejen trpělivostí, ale i shovívavostí. Ať jim jejich ratolesti dělají jen samou radost.

Za kolektiv MŠ Balíková Vlasta, učitelka MŠ

 

 

Oslavy 790 let vzniku Únanova - 17. 6. 2017

Oslavy 790 let vzniku Únanova - 17. 6. 2017

Domlouvali jsme se s dětmi, jaký dárek dáme své vesničce k 790. narozeninám? Nejlépe něco  lidového, veselého, svěžího a hlavně hezkého, a co všichni znají. Tanečky a písničky na téma „Řemesla“ – kominík, švec, koudelník, krejčí, pekař, bednář a mlynář – byla dobrá volba, hned děti chytly. Osm párů předškoláků začalo každodenně pilně cvičit. Měli na to jen pět týdnů. Děti tanečky velice bavily. To je co říct, když místo hraní chtěly raději zkoušet a nikdo neřekl, že se mu nechce.   Premiéra byla na loučení s předškoláky. Rodiče a všichni příbuzní nešetřili chválou. Někteří nemohli pochopit, jak se takovou složitou věc mohly děti naučit. Je to taky zásluhou paní učitelek. Na oslavy Únanova nastrojily paní učitelky děvčátka do „krojů“ a chlapce do řemeslnických zástěrek. Děti byly napjaté, ale na oslavy se moc těšily a těšení se také odrazilo ve vystoupení. Jakmile vystoupily na podium, tak napětí opadlo. Všichni z Únanova jim po celé vystoupení tleskali. Však si to děti zasloužily. Neudělaly jedinou chybičku a ani se jim nechtělo z podia.
Balíková Vlasta

 

Týden hasičů v rámci minimálního preventivního programu

Týden hasičů v rámci minimálního preventivního programu

23. 6. 2017 ráno zazněl celou mateřskou školkou vyzváněcí signál „hoří“. Děti už celý týden byly postupně na tuto situaci připravovány, takže nevládla ve třídě žádná panika, děti se zvládly přemístit na bezpečné místo (na určené shromaždiště).

V 10.00 hodin nás čekala návštěva únanovské hasičské zbrojnice s místními hasiči panem Lukášem Tomáškem a panem Františkem Hanzalem. Přivítali nás v hasičském oblečení u nového hasičského auta, provedli nás celou budovou. Povídali dětem o práci hasičů, jak pomáhají, jak mohou pomáhat děti, jak se chovat v různých situacích. Všechny děti si vyzkoušely oživovací masáž srdce na figuríně. Na závěr si děti vyzkoušely stříkat z proudnice. Tenhle nevšední týden ukončil pan Tomášek tím, že přišel dětem do školky přečíst hasičskou pohádku před odpoledním odpočinkem.

Děkujeme!!!

Vlčková Marie

Více

Míša a Sisinka ve školce - 27. 6. 2017

Míša a Sisinka ve školce - 27. 6. 2017

Poslední týden v letošním školním roce nám do mateřské školky přišli zpříjemnit členové z kynologického spolku pan Karpíšek a manželé Rujzlovi a jejich pejsci Míša a dvouletá Sisinka.

Představili dětem psí kamarády, jejich práci s výcvikem psů, jak se chovat k cizím zvířatům nejen ke psům. Ukázali, jak umí poslouchat, aportovat, které pomůcky používají k výcviku

Na závěr děti pohladily pejsky, vodily je na vodítku a odměnily je psí dobrotou.
Vlčková Marie

Domácí mazlíčci v MŠ

Domácí mazlíčci v MŠMáme rádi zvířata, zvířata, zvířata, protože jsou chlupatá, chlupatá a mají hebkou srst. Do školky se přišli ukázat domácí mazlíčci. A to štěňátko výmarského ohaře od Alexů - moc krásný. Dále to byla černobílá koťátka od Vybíralů. A poslední návštěvník hladký, ale bez srsti Krištůfek od Valášků a byl to had. Děti si hada mohly pohladit a ani se nebály. Některé děti si jej chtěly vzít i domů
Zdeňka Vybíralová

RYCHLÝ KONTAKT

Kontaktní adresy:

obrázek
ZŠ a MŠ Únanov
Únanov 56
671 31 Únanov

ID datové schránky:
ybvmip7

E-mail:

ZŠ: zs.unanov@skolyjm.cz

MŠ: msunanov@seznam.cz

ŠJ: jidelnazsunanov@email.cz

Www:
www.skolaunanov.cz

Telefony:

ředitelství školy
515 228 626

školní družina
515 265 561

školní jídelna
515 265 561

mateřská škola
515 228 623

NÁVŠTĚVY

Statistika

TOPlist

AKTUALITY ZŠ

Oznámení o výši úplaty

za zájmové vzdělávání pro školní rok 2024 / 2025 je zveřejněno na úřední desce.

Rozhodnutí o přijetí do školní družiny od 1. 9. 2024

naleznete v sekci Úřední deska. Všichni uchazeči byli přijati.

Ovoce a zelenina do škol

V 18. týdnu se mohou děti těšit na BIO DŽUS 100% jablko . Dodávky ovoce a zeleniny probíhají ve čtrnáctidenních intervalech. Více informací naleznete v sekci Projekty.

Mléko do škol

V 18. týdnu mohou děti ochutnat Bovýskovo žervé. Dodávky mléčných výrobků probíhají ve čtrnáctidenních intervalech.

AKTUALITY MŠ

Oznámení o výši úplaty

za předškolní vzdělávání pro školní rok 2024 / 2025 je zveřejněno na úřední desce.

Nejnovější informace

Aktuální informace týkající se Mateřské školy najdete v sekci Informace pro rodiče
Domů
Základní škola Únanov
Mateřská škola Únanov

Created by © 2015 - 2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign